“SağlığımBenimElimde” Nasıl Başladı?

Sağlıklı olmak, benim için “iyileşmek” demek; bu da giderek sağlıklı bir bedene, sağlıklı yemek alışkanlıklarına, sağlıklı düşünmeye, sağlıklı davranmaya, sağlıklı hareket dengesine, sağlıklı ilişkilere, sağlıklı sevgiye, sağlıklı enerjiye, enerjikliğe, sağlıklı olma ve yapma haline doğru gitmektir. Hayattan keyif almak, onu anlamlı bulmak, hayatı kısa ya da uzun süreli paylaştığımız kişilerle samimi ve gerçek olabilmek demek. Ve kesinlikle daha neşeli olmak. Ne şekilde gelirse gelsin, hayatı tam olarak yaşayabilmek demek.

Bazen bazı şeyler ters gidiyor hayatta. Fakat, çok ani bir radikal deneyim yaşamadıysak, genellikle bir kriz noktasına gelene kadar aynı şekilde yaşamaya devam ediyoruz. Ta ki artık yadsıyamayacağımız kadar bizi etkiliyen bir olay yaşayıncaya kadar. Bardağı taşıran son damla. O nokta artık “Yeter” dediğimiz ve soru sorup cevap aramaya başladığımız yer oluyor. İşte bu nokta, bedende bir rahatsızlığın ortaya çıkması olabiliyor çoğu zaman. Bedenimiz, sadece sesi çok yükseldiğinde de olsa, sinyallerini duyabildiğimiz en önemli parçamız.

O halde, bu bağlantıyla, bedene, iyi bakmakla yola çıkmak tam sağlık için iyi bir başlangıç olabilir.

Şu anki iyileşmesi istenen bedensel durumun, rahatsızlığın, esas sebebi hayatımızda yolunda gitmeyen ya da daha önce gitmemiş olan herhangi bir şey olabilir.

Bu sebep, en azından ilk bakışta, pek görünmeyen, tam olarak anlayamadığımız bir sebep olabilir ama, bir yolunu bulup, bir yolculuk yaparak ve bedene gelerek bize kendisini göstermeyi başarır. Konu her ne ise artık daha fazla yadsıyamaz duruma gelmişizdir. Çünkü bedendeki rahatsızlık tüm hayatımızı, ilişkilerimizi etkilemeye başlamıştır. Birşeyler yapmanın vakti gelmiştir.

Bu şekilde kişi bedeninden, bedenindeki rahatsızlığından, yola çıkarak bu esas sebebe doğru bir yolculuğa çıkabilir ve onu bulup iyileştirdiğinde bedenini de iyileştirmiş olur.

Bunun için:

kendine inanıp, kişisel sorumluluğunu ele alarak;

bedenine, ve bedenininin kendini iyileştirebilme gücünün olduğuna inanmayı seçerek;

“birinin” bu bedeni iyileştirmesini beklemeden,

karar verip,

kendisi için birşey yapmaya başlayarak adımlar atabilir.

 

NEDEN BESLENME BU KADAR ÖNEMLİ?

Bu sağlık yolculuğuna çıkmaya karar vermiş ve adım atmaya başlamış biri için iyileşme sürecinin beslemeden başlaması doğaldır.

“Ne yersek oyuz” sözünü duymuş olabilirsiniz,

veya “Bırakın yiyecekler ilacınız olsun” sözünü (Hipokrat).

BESLENME; yediklerim (ve yemediklerim) ve beslenme konusundaki seçimlerim, sağlıklı olma yolunda benim önümü açan kapı ve ilerlediğim yol oldu.

Bedenimdeki rahatsızlığın ancak ruhumdaki kaynağını bulursam iyileşebileceğimi her zaman içsel olarak biliyordum.

Fakat en sonunda, beslenmemdeki değişikle birlikte bana bu yol açıldı ve bedenim iyileşti (bu hikayemi anlattığım yazı için tıklayın). Bu bir “iyileşme” yolculuğuydu. Bu rahatsızlığı başlatan sebebi ortadan kaldırmak üzere adımlar atmaya başladığımda, hayatımda da çok açılımsal değişimler olmaya başladı.

İlk altı aylık “detox”umun sonucunda reaktif hipoglisemim ortadan kalktığında, o zamana kadar bir odağı olmayan koçluk pratiğime Sağlık Koçluğu olarak yön vermeye kadar verdim ve bu şekilde SagligimBenimElimde doğmuş oldu. Burada hem deneyimimi blog yazılarıyla paylaşarak ilham olabilmek, hem de yeni beslenme fikirleri için tarifler paylaşmak, öte yandan koçluk konusundaki olası sorulara yanıt verebilmek istedim.

Şu anda umuyorum, bu site, hem bireysel wellness koçluklarıyla bu konuda destek verdiğim danışanlarımın, hem workshoplarda sağlık yolculuklarına adım atanların, hem de kendi “sağlık” arayışları sırasında buraya yolu düşen ve evet “SağlığımBenimElimde” diyenlerin faydalanacakları bir yer olmuştur.

Paylaştıklarımdan size iyi gelenleri denemek için beklemeyin, bugün bir adım atın. Ya da adım atmak için yardım alın. Bunu söylerken, şunu da hatırlatmak istiyorum; kendinizi en iyi tanıyan sizsiniz, ve önerilerimi kendi süzgecinizden geçirip, gerekirse araştırmanızı yaparak, veya danışarak onayını almanız gereken bir merci/kişi varsa bunu yapın öncelikle lütfen. Burada yazılanların hepsi kişisel paylaşımlardır, herhangi bir sağlık sorununuz için lütfen önce doktorunuza danışın. Unutmayın sağlığınızın sorumluluğu sizde; çünkü SAĞLIĞINIZ SİZİN ELİNİZDE.

Eğer buraya kadar okuduklarınızı size ilginç geldiyse, bu sitede bir gezintiye çıkarak neler olduğunu gözden geçirmenizi ve ilham almanızı dilerim.

 


 

Blog yazılarının anında posta kutunuza düşmesi ve workshoplar/etkinliklerden sizi haberdar edebilmem için sağ üstteki kutuya tıklayıp e-posta adresinizi girmeyi unutmayın!

 

“SAĞLIKLI OL, KENDİNİN EN İYİSİ OL”

“SAĞLIKLI OL, CANLI OL”

“SAĞLIKLI OL, NEŞEYLE DOL!”

Sevgi, Sağlık, Neşe ve Canlılık dolu günler,

Seray Sargın

CPCC, ORSC

 

*** *** Bireysel Koçluk için buraya, Workshop’lar için buraya tıklayın.*** ***