Yemek yapalım !

Sağlıklı olmak hasta olmamak demek değildir demiştim. Sağlıklı olmak fiziksel, duygusal ve sosyal olarak “iyi” durumda olmak. Wellness ise bunun da biraz daha ötesinde, eskilerin “esenlik” dedikleri; fiziksel, duygusal, sosyal, ayrıca çevresel ve entellektüel ve de ruhsal sağlığımızın yerinde olması ve bunların tümü sayesinde üretken olmamız, potansiyelimizi tam olarak kullanabilmemiz anlamına geliyor. Sağlıklı olmanın anlamı biri için daha enerjik olmak, diğeri için daha zayıf olmak, bi başkası için kaliteli uyku uyumak, yorgun olmamak, başkası için sevdiği sporu yapabilmek, vs. olabilir. Bunların hepsi birbirinden bağımsızmış gibi görünse de aslında değil.

Mesela yemek yapmak da bunlarda bağımsız gibi görünse de aslında o da değil. Hatta yemek yapmak sağlığa ve hatta esenliğe giden en eğlenceli, en kolay yollardan biri.

Her beş yılda bir Amerika’da yayınlanan ulusal beslenme kılavuzunun benzeri Brezilya’da da yayınlanıyor. Amerika’dakinde bir beslenme piramidi var önerilen, ayrıca önerilen aktivite durumu vs. Brezilya’nın ulusal beslenme kılavuzundaki maddelerin çoğunda ise, işlenmiş gıdalardan uzak durulması, yerel pazarlardan alışveriş yapılması, evde yemek yapılması ve aile ve arkadaşlarla birlikte yemek yenmesi gibi öneriler var. Hemen hemen her maddede bu çerçevede bir öneri veriliyor. Hatta nerdeyse her maddeyi doğal malzemelerle evde yemek yapmaya çıkarmışlar desem doğru olabilir.

Yemek yapmak için zamanınız, enerjiniz, beceriniz ya da paranız olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Ama inanın hepsinin bir çözümü var. Buna zaman ayırdığınızda sağlığınıza büyük bir yatırım yapıyorsunuz aslında. Kumbaraya para atmak gibi. Yiyecek alışverişi yapmak, mümkünse bunu pazarlardan yapmak, doğal bir aktivite. Hem de içinde insanlarla iletişim ve paylaşım olan bir aktivite. Doğada, açık havada olmanızı, her mevsimi, şehirde de olsanız, yaşayabilmenize olanak tanıyan bir aktivite. Aldığınız ürünler, taze, ve işlenmemiş, yani besin deposu, yani bedeninizin en iyi yakıtları. onları alıp eve getirdiğinizde renkleriyle mutfağa neşe katmaları. Ve kendiniz ya da yakınlarınız için pişirme sürecinin yaratıcı ve keyifli süreci. O sofranın etrafında toplanmak, sohbetle, muhabbetle yemek. Çünkü yemek yapılan evde sofra kurulur, ve sofra birlikte yemek yiyen insanların gönüllerinin buluştuğu yerdir. Sofrada sadece karnınız doymaz, ruhunuz da beslenir, hem gördükleriyle hem de paylaştıklarıyla. Yemek yapıp sofra da kurunca beslerken beslersiniz de. Sadece kendiniz için bile yapıyor olsanız bile, ki bu çok değerli birşey, kendinizi her anlamda beslemiş olursunuz.

Vaktiniz kısıtlı ya da olanaklarınız elverişli değilse, en azından alışverişin çoğunu marketlerin taze sebze – meyve bölümlerinden yapmak, hatta en son tercih de olsa donmuş sebze kullanmakla bile başlayabilirsiniz. Size göre bir çözümü mutlaka vardır.

Youtube, mutfak becerilerini geliştirmek isteyenler için onlarca video ile dolu. Istanbul’da yine onlarca yemek kursu açılıyor. Siz isteyince çözümü kolay.

Evde yemek yapmakla ilgili tüm sorumluluk size mi kalıyor? O da çözülür eminim 🙂

En güzel anların yemek masası etrafındakiler olması, en çok onların hatırlanması, büyükannelerimizin bizi yemekle biraraya getirmeleri, filmlerin büyük yemek masalı sahnelerininin en hoşumuza gidenler olması, eve girince mutfaktan tüm eve yayılan kokuyla tüm yorgunluğun unutulması, ya da mutfaktan gelen güzel kokularla uyanmanın mutluluğu…. Yemek yaparak midemizi doldurmuyor, ruhumuzu besliyoruz kesinlikle.

Yiyeceğinizi seçip, kendi ellerinizle yıkayıp, doğramak, malzemeleri karıştırıp pişirmek, kokular gelmeye başladığında midemizin “hadi artık” diye iyice sesini yükseltmesi ve her nasıl olursa olsun kurulacak sofrada o yemeğin afiyetle, tadını çıkararak yemek.

İşte size her türlü besin maddesini içeren bir beslenme şekli…

Ve sağlık yolculuğunun rotasındayken mutfağa girmek şart !

Haydi mutfağa !

Sevgi ve sağlıkla,

Seray

*** *** Wellness Koçluğu hakkında bilgi için buraya, Workshop’lar için buraya tıklayın.*** ***

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.