Sigarayla ilişkiyi kökünden bitirmek mümkün

smoke-1120459_1920Sigarayla ilişkim bir dargın bir barışık, bazen kısa bazen uzun aralıklarla bırakıp yeniden başlayarak, bazen ben bir gün içip 10 gün içmeyerek, bazen yazın içip kışın içmeyerek, bazen de günde bir paketi bitirerek yaklaşık 15 yıl kadar sürdü. Şu anda bir yıldır hiç içmiyorum ve

Sigarayla ilişkim tamamen nötr şu anda.

Bu nasıl oldu?

 

En basit haliyle, sigaranın bana bir şey göstermek isteyen, yani aynı hastalıklar gibi, bana mesaj vermek isteyen bir “haberci“, bir “ulak” olduğunu anladım. Hasta olsam nasıl bir yerlerim ağrıyacak, canım yanacak, vs. olacaktıysa, sigara da benim kapımı onu artık istesem de bırakamadığımı farkettirerek ve sigara içenlerin görüntüsüne bile dayanamayarak çaldı.

Esas sebep sigaranın içindekiler yüzünden bağımlılık yapması değildi. Benim bu bağımlılığımın altında yatan sebebi bulup sonra da ortadan kaldırmam için ikimiz buluşmuş ve bir süre birlikte yaşamıştık. Bundan sonraki adımda, esas bağımlılığımın neye olduğunu bulmak ve bunu bitirmek vardı. Ve bitirmek için bir karar vermek. Bir süre kendimi dinledim. Sigarayı kendimden kaçmak, gerçek düşüncelerimden uzaklaşmak için nasıl kullandığımı farkettim. İçimde onu bırak artık diyen ses daha önce bana başka şeyler de söylemeye çalışmış ama ben araya sigarayı koyup onu duymamışım. Çünkü sigara beni andan tamamen çıkarmış ve başka, sanki herşeyin yolunda olduğu bir hayal alemine götürmüştü. Bir sürenin sonunda, elimde farkettiklerim, artık yeni bir karar noktası geldi. Bu farkettiklerimle ne yapacaktım? Eskisi gibi kalmak bir seçim, ve ileriye gitmek bir başka seçim. Kendine koçluk gibi biraz 🙂 Eskiye bak, yeniyi gözünde canlandır; hangisi seni heyecanlandırıyor? Hangisinde daha çok “hayat” var, daha çok “ben” varım? Karar verdim, ileriye gidecektim. Canlılığın olduğu yaşam alanına geçecektim ve beni oradan uzaklaştırmaya çalışan bu bağımlılık da geride kalacaktı. Gerçekten çok büyük karardı. Sonrasına umutla bakmak ve kendime, yoluma inanmak bana yardımcı oldu. Artık kendimi daha “az” halde  bırakamazdım, ben bundan daha “çoktum” ve oraya doğru da gidecektim. Yani potansiyelimi açığa çıkarmak için daha yolum vardı ve bu yolda sigara ya da diğer dikkat dağıtıcılar yoktu.

Ben bu kararı verdikten sonra, başka herhangi bir teknik  vs. uygulamama gerek kalmadan, kendiliğinden sigara beni bıraktı. Ne kadar sürdü, nasıl oldu hatırlamıyorum bile. Kendiliğinden oldu. Kendimi yemeye vermeden ve kilo almadan demek az bile kalır; beslenmemi değiştirdiğim, bir çeşit detoks sürecine girdiğim, ve KİLO VERDİĞİM bir süreçtir bu üstelik. Esas bağımlılık ortadan kalktığında, sigarayı bırakınca yeni bir bağımlılığın onun yerine geçmesi de gerekmez. Böylece sigarayı bırakırsam yerim ve kilo alırım inancı da geçerliliğini kaybeder. Tam tersi, siz kendinizin daha iyi bir versiyonu için, ve kendinizle işbirliği içinde sigarayı bıraktığınızda, zihniniz ve bedeniniz de sizi ödüllendirerek iyileşirler ve herşey kolaylıkla yoluna girer.

Tabi ki sürprizlere de açık olmak gerekir ! Hayat siyah beyaz olmadığı gibi, bir  kaç ay sonra gelen bir sigara dalgasını da yine bana söylemek istediği şeyi bularak rahatça geçtim. Nerden çıktı şimdi bu demedim. Durdum ve baktım ve gördüm ve o da geçti… Bir ara benzer durumlarda yerine yemek koyduğumu farketttim. Bu şekilde yemek yemenin de aslında sigara gibi bir bağımlılık olabildiğini farketmiş oldum. Ve artık nasılsa çözümü bendeydi ….. Ve yemek yemeyle de aynı şekilde çalışılabilirdi 🙂

Size de daha çok kendiniz olduğunuz, sigarayı bu yıl bıraktım diye gururla, başarıyla söyleyeceğiniz, sağlığınızın, bütünlüğününüz arttığı, keşiflerinizin çoğaldığı, büyüdüğünüz, ilerlediğiniz ve her ne istiyorsanız olan harika bir yıl olsun ….

Sevgi ve sağlıkla hep birlikte güzel yıllara….

Seray

*** *** Bireysel Wellness Koçluğu hakkında bilgi için buraya, Workshop’lar için buraya tıklayın.*** ***

 

@sagligimbenimelimde

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.