Kavrulmuş Baharatlı Nohut

Bu nohutlar tek başlarına yenebileceği gibi, salataların üzerine ya da garnitür olarak da kullanılabilir. Nohut çok severim. Ve de malesef bana çok iyi gelen birşey değildir, yani sindirimi zor geliyor bana biraz, o yüzden sık sık yemiyorum. Siz yiyebiliyorsanız nohutun en yaygın kullanıldığı humustan sonra bu farklı nohut lezzeti hoşunuza gider umarım.

Nohut da bu topraklardan dünyaya yayılmış bir besin. Doygunluk hissi veren, sindirime iyi gelen, bitkisel protein ve lif kaynağı, mineral deposu, kan şekerini de dengede tutan bir bakliyat. Yeni hücre oluşumu için gerekli B6 (folat) da bolca var nohutta. Vücudunuzu alkalize eder ayrıca. Hele bir de bu tarifteki gibi sağlıklı bir yağ ile birlikte yenirse (ya da zeytinyağı mesela) içindeki faydalı şeyleri daha iyi alıyor vücut.

Humus, falafel yapılır, dip sos olur, leblebi olur!, çorbalara konur, yemeği yapılır….. Hatta un olarak da kullanıyorum ben zaman zaman. Glutensiz bir un çeşidi olarak, kreplerde karabuğdayla karıştırıp deneyebilirsiniz. Ekmeği de güzel olur. Bir de nohut mayası var ekmek yapmak için. Güzel şey şu nohut ….

Bu tarifte hazır haşlanmış nohut da kullanabilirsiniz. Ya da geceden suda bekletip haşladığınız ve buzluğa attığınız nohutları da.

İşte en basit haliyle bir nohutlu tarif:


  • 1/2 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı
  • Yarım bardak haşlanmış nohut
  • Kekik, kuru nane, acı toz biber, karabiber, tuz, zerdeçal, kimyon

Bir kapta nohutları baharatlarla karıştırın ve yağı hafifçe eritip tavada biraz çevirin. Bu kadar kolay ! Hindstan cevizi yağı çok hoş bir tat veriyor ama isterseniz onun yerine zeytinyağı da kullanabilirsiniz. Ya da hafif ateşte kullancaksanız fındık yağı da olabilir. Seçim sizin 🙂

Afiyet ve sağlıkla….

Seray

@sagligimbenimelimde

*** *** Wellness Koçluğu hakkında bilgi için buraya, Workshop’lar için buraya tıklayın.*** ***

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.