Muzlu Kakaolu Smoothie

smoothie-1158751_1920.jpgEvet duyar gibiyim; smoothie’ler bölümünü de çeşitlendirmek gerekiyordu 🙂 Sebze ya da meyve sularından farkı, smoothie’lerde meyvenin ya da sebzenin kendisini dolayısıyla liflerini de kullanıyoruz. Oldukça doyurucu oluyorlar ve uzun süre tok tutuyorlar. Bağırsakların çalışması için iyiler. Smoothie içine koyulabilecek şeyler sebze sularına göre daha çeşitli, yani çok farklı tatlar elde edilebiliyor. Ara öğün olarak harikalar ve de spor öncesi veya sonrası için idealler. Bir bardaktan alabileceğiniz besin bir oturuşta yiyerek alabileceğinizden kat kat fazla sebze sularında olduğu gibi. Yapılışı da sebze suyuna göre daha kolay olduğu için günlük olarak rahatlıkla içebileceğiniz şeyler bunlar 🙂

Bu muzlu kakaolu tarif, içine koyacağınız protein kaynağıyla spor öncesi ya da sonrası için veya tatlıca da olduğu için istediğinizde bir ara öğün olarak size iyi gelecek !

Tarifte donmuş muz var, ama siz taze ve olgun bir muz da kullanabilirsiniz. Ben aldığım muzları kötüleşmeden bitiremezsem soyarak buzluğa koyuyor ve istediğimde smoothielerde kullanıyorum. Hatta çok beklemeden (suyunu salmadan) kullanacaksanız, dilimleyip dondurma yerine soğuk soğuk da yiyebilirsiniz de, ya da kızım gibi fındık ezmeli ekmeğin üzerinde birkaç dilim koyabilirsiniz ! Veya püre haline getirip ekmek ve keklere de koyarsınız!

Bir de “hemp seed” var tarifte. Kenevir tohumu. Bunu fırsat olduğunda yurtdışından alıyorum. En iyi bitki bazlı protein kaynağı kendisi. Yarım bardağında 30 gr. protein var. Bunun yerine koyabileceğiniz bir alternatif de var protein için. Yarım bardak çiğ kabak çekirdeğini alıp robotta un haline getirip kullanabilirsiniz. Bundaki protein ise 17 gr. Fena değil yani 🙂 Lezzeti de harika !

Şimdi tarif:


 

  • Bir büyük bardak badem sütü (tercihen ev yapımı, tarifi için link)
  • Yarım donmuş muz
  • İki avuç çilek (8-10 adet) veya donmuş orman meyvelerinden dileğiniz biri
  • 2 çorba kaşığı, varsa ham/çiğ, kakao
  • 1 çorba kaşığı “hemp seed” veya çiğ kabak çekirdeği unu

 

Hepsini blenderda karıştırın.

Gerçekten çok lezzetli, bedeniniz şenlenecek !

Afiyet ve sağlıkla….

Seray

*** *** Wellness Koçluğu hakkında bilgi için buraya, Workshop’lar için buraya tıklayın.*** ***

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.