Kakaolu, Chia Tohumlu Kurabiyeler

chocolate chia cookiesEn sevdiklerimden birini paylaşıyorum sizinle. Benim canım tatlı birşey çektiğinde bu genelde çikolatadır ya da çikolatalı bir şeydir. Kakao‘ya bayılırım. Neyse ki antioksidan olmak ve bir dolu mineral içermek gibi faydalı özellikleri de var; kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, zeytinyağında da bulunan bir çeşit doymamış yağ olan oleik asit, potasyum, sülfür, çinko, ve dediğim gibi antioksidanlar. Yani enerjinizi arttırır, kalp sağlığınıza iyi gelir, depresyona iyi gelir – deniyor.

Bol sütlü ve şekerli çikolata değil bahsettiğim. Kakaonun ham hali, ya da en az %85 kakao içeren paketli çikolatalar 🙂
En güzeli, işlenmiş çikolatanın yerine geçer. Yani bunlar kakao ve de mümkünse çiğ kakao için geçerli bilgiler. Sütlü, şekerli bir kalıp çikolata için değil malesef. Şekerli şeyler yemeyi bıraktıktan sonra sütlü çikolata da yiyemez oluyor insan zaten ve şu anda en %75 kakaolu değilse çikolata çikolata değildir benim için 🙂 Yoğun kakao tadı benim için güzel birşey. İşte bu kurabiyeleri de herhalde onun için çok seviyorum. Doğrusu mutfağımdan hiç eksik olmasın isterim bunlar !

Chia’yı da unutmayalım Bu tarifi güzel ve özel kılan şeylerden biri de o çünkü. Chia’da da kakao’da olan bir çok mineralin yanında Omega-3, protein ve lif de var. Yani, o da enerjinizi arttırır, ödemi azaltır, kolesterolü düşürür, anti-aging’tir, tiroide, bağırsak ve beyin sağlığına iyi gelir. Hiçkimsenin ve de özellikle kilo vermek isteyenlerin beslenmesinde eksik olmaması gereken birşeydir Omega-3 (şu yazımı da okuyabilirsiniz daha fazla bilgi için).


Yapması da kolay;

 

Malzemeler:

  • 1 bardak çiğ badem ya da badem unu ya da badem sütünden kalan suyu iyice süzülmüş posalarınız
  • 1 bardak çiğ fındık – Fındık istemezseniz bademi 2 bardağa çıkarın.
  • 1 bardak kinoa veya karabuğday unu
  • 1/3 bardak kullandığınız bir doğal tatlandırıcı; hurma şurubu, keçiboynuzu şurubu, pekmez ya da akçaağaç şurubu, stevia….
  • 4 hurma, bir iki saat suda beklemiş
  • biraz su
  • 3 kaşık chia tohumu
  • 3 tepeleme kaşık (varsa ham/çiğ) kakao
  • 2 kaşık hindistancevizi yağı

Yapılışı:

Yemişleri robottan geçirip un haline getirin.

Hurmalarınızı da aynı şekilde robottan geçirin. Püre haline gelecekler. Gerekirse robottan geçirirken biraz su ilave edin.

Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Kurabiye hamuru kıvamına gelmesi için gerektiği kadar su ilave edin. Aşağı yukarı 1/4 bardak kadar.

Elinize ceviz büyüklüğünde ya da biraz daha büyük parçalar alıp avuç içinizde bastırın ve yağlı kağıt serilmiş tepsiye yerleştirin. Aşağı yukarı 20 tane çıkıyor. İkinci tepsiye geçiyorum yani.

180 derecede yaklaşık 20 dakikada bol kakaolu kurabiyeler hazır.

Daha önce dondurup daha sonra yediklerimiz de oldu. 20 tane fazla gibi gelirse daha sonrası için dondurabilirsiniz. Kapalı bir kapta en az 4-5 gün dayanacaktır. Ne kadar tatlı sevdiğinize bağlı olarak hurma ve tatlandırıcı miktarlarını değiştirebilirsiniz. Ben tariftekinden biraz daha az kullanıyorum bazen; çok tatlı olmuyor ve de yoğun kakao tadı oluyor. İçindeki chia tohumlarının hafif çıtırdaması ile yemesi keyifli ve yoğunluğuyla bir tanesi bile insanı doyuran, tatmin eden bir lezzet. Yanında tarçınlı badem sütüyle ya da badem sütlü hafif bir kahveyle de harika.

Afiyet ve sağlıkla….

Seray

@sagligimbenimelimde

*** *** Wellness Koçluğu hakkında bilgi için buraya, Workshop’lar için buraya tıklayın.*** ***

 

2 thoughts on “Kakaolu, Chia Tohumlu Kurabiyeler

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.