Hayatımızın gezisi: Koçluk (The travel of our life: Coaching – scroll down for English)

(Scroll down for English)

rumi saying-travelKoçluk, gerçekten seyahat etmeye gerek kalmadan dünyayı dolaşmak gibi bir şey. Kafanızın içinde, daha önce hiç gitmediğiniz yerlere gidebilir, denizlere yelken açar, uçar, yürür, arabaya, ata biner ve dünyayı çok değişik şekillerde ve değişik açılardan görebilirsiniz. Gökyüzünden, yükseklerden, aşağıdaki engin okyanusa ve dev dalgalara veya bembeyaz kumları ve palmiye ağaçlarıyla gözalan sahile bakmak.

Kendi içinizdeki dünyalarda seyahat ettiğinizi düşünün. Keşfedilmeyi bekleyen yerleri; doğmayı bekleyen güneşi, yeşermeyi bekleyen tohumu, hiç dokunulmamış ormanı, korkusuzca, capcanlı akan nehri, dağın yükseklerindeki gölün durağanlığını, bir safarideki inanılmaz kareleri, manzaraları, veya misafirperver yerlilerin sunduğu unutulmaz lezzetleri; renkli, uçsuz bucaksız, çeşitli, sürprizli, keyifli, gerçek, çok uzak ama aynı zamanda çok yakın, sınırsız kaynakları olan, yaşam dolu, neşeli ve kalbe dokunan. Dünyada gezip görmek istediğiniz heryere gözlerinizi kapayarak gitmek kolay olabilir (bazıları için), ve de aynısını içimizdeki dünyayı gezmek için yapmak her zaman o kadar kolay olmuyor. Seyahatlerde tur rehberleriyle gezmiyor muyuz bazen? Bunu yapıyoruz çünkü hiçbir şeyi kaçırmak istemiyoruz, veya belki de herşeyin en iyisini istiyoruz gezimizde, veya en kısa zamanda en fazla şeyi yapmak; kısaca deneyimimizden elde edebileceğimiz en fazla değeri elde etmeye çalışıyoruz. Ve evet, bunun bir deneyim olmasını istiyoruz. Seyahat etmek istediğiniz zaman, önce planlıyorsunuz; ne zaman ve nasıl gidilecek, nereler görülecek, nerde kalınacak, siz ordayken kaçırılmaması gereken neler var, yapılması, gidilmesi, görülmesi şart olanlar, mutlaka yenmesi gerekenler, şehirdeki en iyi şu, en iyi bu, ne varsa. Size uymayan, ilgi alanınıza girmeyen hiçbirşeyi listenize almıyorsunuz,  sadece çok hoşunuza gidenler oluyor listenizde. Eğer ilginizi çeken şeyler değilse, veya henüz kendinizi hazır hissetmiyorsanız, o bölgedeki en popüler aktiviteler onlar bile olsa, bir rafting gezisine ya da bungee jumping aktivitesine veya bir dans gecesine gitmezsiniz.

Şimdi bir anlığına, tüm bunları kendi hayatınız için de yaptığınızı düşünün, yani şu anda – ve zamanınızın çoğunda- yaşadığınız dünyanızda.

Herşey planlanıp hazır olduğunda, sadece gezi tarihini beklemek kaldığında, heyecanlı, hayat dolu olmaz ve çıkacağınız seyahati iple çekmez misiniz? Bu geziye çıkmak için yeterince motive olmuş olmaz mısınız? Aynısını kendi hayatınız, dünyanız, kendi yaşam seyahatiniz için düşünün bir de. Hayatınıza heyecan duymak, onu iple çekmek, sürprizler olsa bile her anının tadını çıkarmak – çünkü her seyahatte sürprizler olur, değil mi?

En güzel seyahatler, insanlarla bağ kurduğumuz, anlatacağımız hikayelerin yaşandığı, veya bizi alıp götüren şeylerle karşılaştığımız – bir müzik, dans veya bir sokak sanatçısının bir eseri, veya öylesine gittiğimiz bir restorantta hiç beklemediğimiz şekilde yediğimiz en iyi lezzetleri pişiren bir şef, veya özellikle, aniden planınızı değiştirip o anda karar verdiğiniz bir yere gitmek and belki o güne kadar gördüğünüz en güzel gündoğumuna şahit olmak! Veya otobüsü, treni, uçağınızı kaçırmak, veya otel yatağınızdan bir böcek çıkması, o anda sizi sıkıntıya soksa ve biraz rahatsızlık yaratsa da, hepsi dönüşünüzde anlatacak hikayeleriniz haline gelirler. Her seyahat kişiye özel bir deneyimdir. Hiçbir seyahatte, gezi arkadaşınızla aynı deneyimi yaşamazsınız. Veya bir grupla gittiyseniz, herkes için farklı bir deneyim olur. Ya da sizden önce oraya gidenlerden farklı bir deneyiminiz. Onlardan, sizden önce oraya gidenlerden, öneriler almış olabilirsiniz, ve de genellikle çoğundan hoşlanmazsınız veya en azından size söyledikleri kadar hoşunuza gitmez ve sonuçta sizin en beğendiğiniz, en çok hoşunuza gidenler ve dönüşte herkese anlatacaklarınız “sizin” bulduklarınız olur. En azından bunlar aile ve arkadaşlarınıza en heyecanlı şekilde anlatacaklarınızdır.

Nasıl geliyor bunlar size? Dünyayı gezmeyi aklınızda tutarak kendi hayatınız hakkında ne düşünüyorsunuz? Nasıl yaşadığınız ve kim olduğunuz hakkında bu kadar net ve bilinçli misiniz? Size canlı hissettirmeyenleri veya değer bulmadıklarınızı es geçip, sizi en canlı hissettireni, sizin için en iyisi olanı seçiyor musunuz? Yaşamınız için planınız var mı, nasıl yaşamak istediğinizi biliyor musunuz? Bilinçli tercihler yapıyor musunuz; bazı şeylere evet ve bazılarına hayır diyerek hayatınızı en anlamlı ve en iyi hale getiriyor musunuz? Kendi hayatınızı iple çekiyor musunuz? Kendi “yerlerinizi” buldunuz mu? İnsanlarla bağlantınız var mı? Ya da seyahat etmeyi hiç düşünmüyor musunuz bile?

Mevlana demiş ki: “Birisi gezmeye başladığında, hayatına gücü ve sevgiyi geri getirir”

Ve gezmek için bayağı emek harcarsınız; araştırma, planlama, insanlarla konuşup tavsiyeler alma. Bir çeşit zaman ve para yatırımıdır gezmek. Ve yine de yaparsınız, çünkü seyahate çıkmak herkes için farklı şekilde de olsa o kadar keyif vericidir ki. Ödediğinizin karşılığını alacağınızı biliyorsunuzdur; keyifli, mutluluk dolu deneyimler, paha biçilmez anılar. Belki de hayat boyu sürecek arkadaşlıklar. Ve tabi döndüğünüzde burada kalanlarla paylaşacağınız muhteşem fotoğraflar. Sizinle kalacak bir çok şey.

Hayat devam ediyor, ve hayatınızın neresinde olduğunuza bağlı olarak, sizin de bir seyahate, gezmeye ihtiyacınız olabilir, ne diyorsunuz? Hayat sizi kariyerle, işle, aileyle, çocuklarla, ilişkilerle yakalamış olabilir. Veya sağlıkla, ya da sizi hiç terketmeyecek gibi duran kilolarla, veya yiyip içtiklerinizde yaptığınız kötü seçimlerle, ya da artık uzunca bir zamandır orada olan sigarayla – ve o kadar da kolay gidecekmiş gibi durmayan-, veya hiç başlayamayan ya da başlayıp da devam edilmeyen egzersizlerle. Veya sadece sizinmiş gibi hissetmediğiniz bir hayatı yaşıyor olmak. Bunların hepsi bu geziye çıkma sebeplerinden iyi olan bazıları. Ve bu noktada koçluk geliyor, bu iki seyahat arasındaki bağlantıyı oluşturan köprü gibi, hayatınızın gezisi için çok etkili olan bir şey.

Örümceklerin büyüleyici ağları gibi, içeride bir şey inşa etmek için önce dışarıda ya da yanlara birşey koyarlar, sonra örerler, ve bir noktada artık hangi çizgi hangisini takip ediyor bilemez olursunuz, hepsi birlikte bir örümcek ağına dönüşmüştür; bizim hayatlarımız da buna benziyor. Kendimizi iş beni, ev beni, anne ben, baba ben, sağlıksız ben …. gibi bölemeyiz, sayısız benlerimizle örülmüş biziz. Bunu söylememin sebebi, hangi konuda bir koçla çalışmaya başlarsanız başlayın, koçluk kişinin bütünü içindir. Sadece koçluğa başladığınız konu için değil, hayatınızın çeşitli alanlarına faydası olduğunu görürsünüz. Ve bazen, bu gerçekten yapmak istediğiniz şey ise, rafting ya da bungee jumping yapmak mümkün olabilir.

Özellikle benim koçluğuma gelince, iş, kariyer, aile, çocuklar, sağlık, egzersiz … gibi alanlarda deneyim ve belli bir seviyede uzmanlığım var. Ve bir sağlık ve iyi yaşam koçuyum, çünkü iyi yaşamak için sağlıklı seçimler yapabildiğimizde, özellikle iyi yemek ve egzersizle bedenimizle samimi olarak ilgilenip ona gereken özeni gösterip, ona bakabildiğimizde, olabileceğimizin en iyisi, en canlı hissedeni, en hedefleri olan ve motive olanı ve olduğumuzdan daha fazlası olacağımıza inanıyorum. Ve bunlar olduğunda, en iyi haliniz olduğunuzda, kendi dünyanızda ve belki de tüm dünyada bir fark yaratabilirsiniz. Bu olduğunda nelerin mümkün olabildiğinin, dopdolu, capcanlı ve sağlıklı yaşamanın nasıl birşey olduğunun bir örneği olursunuz. Herkesin nasıl olduğunu merak ettiği parlayan bir yıldız olursunuz. O zaman gerçek anlamda buradaki gezinizi de sevmeye başlarsınız !

Sağlıklı olun, kendinizin en iyisi olun !

Sağlık, sevgi ve güç ile !

Seray

*** *** Wellness Koçluğu hakkında bilgi için buraya, Workshop’lar için buraya tıklayın.*** ***

 

rumi saying-travel

Coaching is like traveling the world without the need to actually travel. In your minds’ eye, you can visit places you have never been before, you can sail, fly, walk, ride and see the world in many different ways and from different angles. Up from the sky looking down on the vast ocean with huge waves, or a stunning beach with white sand and a turquoise water with palm trees. Think about traveling within the worlds in you. The places waiting to be explored; the sun that’s waiting to rise, the seed that’s waiting to sprout, the forest that has not been touched yet, the river that flows with so much life – fearlessly, the stillness of a lake at mountain heights, the fascinating views on a safari or the unforgettable tastes offered by hospitable locals; a world that’s colorful, vast, diversified, surprising, delightful, real, so far and so close at the same time, resourceful, full of life, that’s joyful and that touches your heart. It may be easy (for some) to close their eyes and imagine all the beautiful places they want to visit around the world. AND, it is not always as easy to do the same around the world within us. Don’t we sometimes hire tour guides when we are traveling? We do this because we don’t want to miss anything, or more precisely, to get the best of everything, or to get the most in the least time possible, in short, to make the most value out of our experience. Oh yes, we want it to be an experience. Like when you want to travel, you plan first; decide on how and when to go, the places to visit, where to stay, find the no-miss events while you are there, find the must sees, must dos, must taste foods, search for the best this or that in town. You would choose the events that suited your taste most and skip most that doesn’t fall under your interests. You wouldn’t sign up for a rafting ride or a bungee jump or a dancing event if you don’t like it or not ready for yet, even if it’s one the most popular things where you are visiting.

Now, for a moment, imagine how it would be for you to do the same with your own life, the world that you are actually and -most of the time- living.

Wouldn’t you feel excited, full of life and looking forward for the time of your travel when all is ready? Wouldn’t you be motivated enough to go on this trip? Imagine the same for your life, world, your life travel now. How would it be if you felt excited about it, looking forward to it, and enjoying every bit of it even when there are surprises, ‘coz surprises can find us on every travel, right?

The best travels are the ones when we connect with people, when some stories to tell happen or when we are taken away by an unexpected event that comes across – some music or dance or a piece of art on the street, or a chef cooking the best food you have ever tasted finds you in a random restaurant-, or especially when you suddenly decide to change your plan and go off course and see the most amazing sunrises in the world and in your life! Or you may miss a bus, train, flight, you may find a bug in your hotel bed, and although at the time it may be uncomfortable and cause you some distress, it always becomes a story to tell when you come back. All travels are unique experiences to people. No one travel is experienced in the same way as your companion, or the group you are in or the person who has been there before you. You may get insights and recommendations from the earlier ones who got there but usually you would’t enjoy all of them or at least to the extend that they told you they did and “your” place to enjoy the most and recommend to others is most likely going to be another one that you‘ll find. At least this is going to be the one you will be telling with most excitement to your friends and family.

So, how is that finding you? What do you think of your life with travels around the world in mind? Are you that clear and concisous of how you are living, and who you are being? Are you choosing the best, the liveliest for yourself and skipping what you are not finding a value in or what is dull for you? Do you have plans for your life, do you know how you’d want to live your life? Are you making conciosu choices; saying yes to some things and no to others so your life is meaningful and joyful at its most. Are you looking forward to your life? Have you found your “own” places? Are you connected with people? Or are you not even considering to travel?

When one travels, it brings power and love back to his life, says Rumi.

And to travel, you are putting some effort into it; researching, planning, talking to people getting advises, really giving your time and money to it. It is sort of an investment of time and money. And you do it anyways, because is is such a bliss to go on a travel, in many different ways to different people. You know you will get back what you have paid for; some blissful experiences. Priceless memories. Maybe some friendships for life. And some great photos to share with the ones back where you are. A lot of thing to stay with you.

Life goes on and depending on where you are in your life, you may need some traveling within your world, do you think? Life may have caught you with career, business issues or family and kids, and relationships. Or with your health, or with the never-leaving-you-extra-weight, or with bad choices around food and drinks, or with smoking that has been there for too long -and looks like it is not willing to go that easily-, or not being able to start exercising or not being able to sustain it. Or just living a life that doesn’t really feel like yours. These are all some of the good reasons to start this travel. And here comes in the coaching, as a link (or bridge) between these two travels and as an impactful journey in your world.

Just like the fascinating web of spiders, to build something inside they build something outside or on the side first, then they just weave it, and at some point you woulnd’t know which line follows which, it is all turned into one spider web; our lives and so we are the similar. We cannot divide ourselves into specific pieces as in the business me, or the career me, or the mum/dad/husband/wife/sister/brother me, the unhealthy me, so on…… we are all weaved into one self with unlimited pieces of ourselves. This is to say that, no matter what issue you start getting coaching at, the coaching is for the whole person. You will find that many other areas in your life are benefiting from coaching not just the issue you started with. And sometimes, if it is really what you want to do, it may be possible to do that raft or bungee jump, too.

When it comes to my coaching in particular, I have experience and some level of expertise in many of these areas; career, family and kids, health and exercise … And I am a health and wellness coach, because I believe that when we are able to make healthy choices to live well, when we are sincerely taking care of our bodies with healthy choices of food and exercise, we are at our best, we are the liveliest, the most targeted and motivated and we are being more of ourselves. And when these happen, you are at your most, you can make a difference in your world and, or in the world. You are then, an example of what is possible, and how it is to live fully and healthy. You are then a shining star, everybody would want to know how. You would then really enjoy your traveling here !

So I may say that, the way I offer coaching helps you with your travel in your world and get the best out of it, out of this wonderful experience you are having in this world!

Be healthy and be your best self !

With much health, love and power !

Seray

***For information on who I am and what I do (in a nutshell) please go here.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.