Granola – Patlamış Kinoa ve Amarant ile

Geçenlerde instagramda kısaca paylaştığım granola işte burda. Bi Nevi Karaköy’ün gönderisinden esinlenmiştim. Yapması çok kolay, buzdolabında uzunca bir süre dayanıyor ve badem sütüyle (tarif için tıklayın) harika oluyor. Bu haftasonu için denemeye ne dersiniz?

kinoa-amarant granolaİçinde patlamış kinoa ve amarant ile biraz kuru meyve ve bazı süper gıdalar var !

Evet kinoayı patlatmayı denediniz mi? Patlatmasının çok eğlenceli olması bir yana, patlamış hali granolaya çok yakışıyor. Amarant da aynı şekilde. Kinoa ve amarant çok benziyorlar. İkisinin de anavatanı Güney Amerika. Beyaz kinoa ve amarant sadece orada yetişiyor. Ama kırmızı kinoanın Avrupa’da yetiştirilebildiği yerler olduğu keşfedilmiş. Bence Karadenizde de yetişebilir; belki yetiştiriliyordur bile. (Daha sonradan öğrendiğime göre evet Türkiye aslında uygunmuş iklim olarak ve istesek yetiştirebilirmişiz!)

İkisi de Güney Amerika’lıların temel besinlerinden. Çok eskiler. Ne zamandır kullanıldıkları bile çok net bilinmiyor -ama en az 5000 yıl. Özellikle amarantın (Peru’da Kiwicha deniyor). Amarant mini kinoa aslında. İçerdikleri protein ile enerji veren tam bir besin kaynağı bunlar. İkisinde de gluten yok. Potasyum, fosfor kaynağı. Ayrıca demir kaynağı ikise de. Demir de vucüdun enerji üretimi için gerekli. Lif konusunda da eli çok bol iki besin. Lif içeriğiyle hem sindirimi kolaylaştırır hem de uzun süre tok tutarlar. Tohum olmalarına rağmen tahıl grubundan besinler sayılıyorlar ve karbonhidrat değerleri de yüksek bir yandan. Yani spor yapılan ya da hareketin fazla olduğu günlerde o extra enerji için birebir. Ben sabahları bu granoladan yediğimde vücudumun bu enerjiyi hemen kullanabildiğini hissedebiliyorum ve güne hazır oluyorum. Bazen pişmiş kinoayı müsli gibi kullanıyorum (tarifi burda). Aynı şekilde amarant da kullanılabilir. Ya da ikisi birlikte. Güney Amerika’da özellikle o yüksek dağlarda yaşayan ve tüm gün çalışan insanların enerji için bunları yemesi boşa değil. Bir ipucu, kinoayı kullnamadan önce üzerindeki acılık veren koruyucu maddeyi çıkarmak için iyice yıkamayı unutmayın. Amarant için şart değil bu. Bu madde amarantta daha az miktarda var çünkü.

İşte dolaptan eksik olmayacak bu kahvaltılığın tarifi:

MALZEMELER:

Ben göz kararı kinoa ve amarant ile yaptım, ancak aşağı yukarı miktarlar şöyle:

  • 1 yemek kaşığı kinoa ve 1 yemek kaşığı amarant
  • İstediğiniz baharatlar, süper gıdalar ve kuru meyveler ve isterseniz tercihiniz bir doğal şeker
  • Az su

TARİF:

Tencere ya da tavayı iyice ısıtıp önce amarantı sonra kinoayı patlatın (amarantı alın tencereden sonra kinoayı koyun). Bir kaba koyduğunuz patlamış kinoa ve amaranta ben tarçın, chia tohumu, keten tohumu, susam, kuru dut biraz hindistan cevizi şekeri ve hepsinin birbirine yapışması için biraz su ekledim. Hepsini karıştırıp, yağlı kağıt serili küçük bir fırın tepsisine yayarak (ne çok ince ne çok kalın- bir parmak kalınlığında neredeyse) önce 10 dakika kadar pişirdim. Bu noktada çıkarıp karelere bölerek kestim ve yeniden fırına koydum. Böylece piştiğinde kendiliğinden ayrılacak hale geldi. Ve 10 dakika kadar daha pişirdim. Toplam 20-30 dakika yeterli yani. Zaten rengi değişecek ve kokmaya başlayacak. Fırında biraz çıkarıp kıtırlaşma durumuna göre süreyi biraz daha uzatabilirsiniz.

Başka neler mi eklenebilir? İlk olarak aklıma gelenler; kabak veya ayçekirdeği, haşhaş tohumu, bütün keten tohumu, muskat, toz zencefil, hurma, kuru yaban mersini, gojiberry …. Siz nasıl yapacaksınız granolanızı? Paylaşın, ilham alın, ilham alalım, değişik versiyonlarını hepbirlikte deneyelim ! Bu tarifi haftasonu yapmak için alışveriş listenize neler eklemeniz gerekiyor??

Sevgiyle, afiyetle…

Seray

*** *** Wellness Koçluğu hakkında bilgi için buraya, Workshop’lar için buraya tıklayın.*** ***

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.