Buzlu Yeşil Çay

Evet havalar hala çok sıcak. Sıcakta bile olsak çok soğuk şeyler içmek aslında bizi daha da susatabilir. Çünkü vücudumuz o soğuk şeyi ısıtmaya çalışacak ve o sırada da yeniden deyim yerindeyse hararetleneceğiz. Çay harareti keser demelerinin sebebi de bu olabilir mi acaba, bilemiyorum 🙂 En iyisi oda sıcaklığı tabi de şimdi bunun için çok diretmeyeceğim. Biraz soğukça birşeyler içmek istiyor insan ! Serinliğin bir kısmı soğukluktan gelse de bu buzlu yeşil çayda olduğu gibi ferahlığın önemli bir kısmı da limon ve yeşil çay aromasından doğal olarak geliyor bana kalırsa. Yudum yudum içildiğinde enfes bir lezzet bırakıyor geride.

soguk yesil cay2Aslında yeşil çay diyorum ama ben yeşil çayı tek başına pek sevmem. Ama ufak bir Yunan adasında, ufacık bir dükkandan denemek için aldığım yeşil çay-çiçek karışımıyla kendini sevdirdi geçen kış. O çay bitti şimdi karışımı kendim yapıyorum. İyi kalite bir yeşil çay ile çiçekleri karıştırıyorum basitçe.

Yeşil çayda da siyah çaydaki kafein var ama siyah çaydan dört kat daha az. İçindeki bir amino asit sayesinde yeşil çayın içindeki kafein nazikçe uyarıyor bedeni, hatta beyin fonksiyonlarına olumlu etkisi var bu birleşimin. Kahveninkinin aksine aşırı dalgalanmayan bir enerji veriyor yani, sürekli ve nazik. Ayrıca, çok güçlü bir anti-oksidan, yani vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcı ve sağlığı koruyucu özelliği var. Yağ yakar, metabolizmayı hızlandırır. Ve bence çok da ferahlatıcıdır.

Soğuk yeşil çayı hem sıcak hem soğuk olarak hazırlayabilirsiniz. Ben bir gece önceden soğuk olarak demliyorum, bu şekilde daha yumuşak içimli oluyor. Ya da koyu bir şekilde sıcak olarak demleyip, üzerine soğuk su ekleyerek de hazırlanabilir.

Soğuk demleme için;

  • 2-3 kaşık yeşil çay veya dilediğiniz yeşil çay karışımı
  • 1 lt. su
  • Limon dilimleri

Hepsini bir şişeye, sürahiye, ağzı kapalı bir cam kapta karıştırın, bir gece buzdolabından bekletin. Sabah ister tamamını süzerek başka bir kaba alın, ister bardağınıza koyarken süzün. Bitene kadar dolapta durmaya devam etsin.

Sıcak demlemek için;

  • Normalin iki katı kadar çay kullanarak 2-3 dakika demleyin yeşil çayı. Demleme suyunuz kaynama derecesinin altında olsun. 80-85 derece. Böylece çayın faydalı içeriğini korumuş olursunuz.
  • Süzerek soğuk çayı yapacağınız kaba alın. Üzerine 4 bardak kadar soğuk su doldurun. Ben içine limon dilimi eklemeyi seviyorum. Dilediğinizce dilim limon ekleyin ve buzdolabına koyun.

Serin haftalar ….

Seray

*** *** Wellness Koçluğu hakkında bilgi için buraya, Workshop’lar için buraya tıklayın.*** ***

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.