Kinoa Müsli

Kinoa MusliDünkü yazıma karpuzdan kinoa müsliye geçerim niyetiyle başlamış sonra yazıya karpuzlu birkaç tarifle devam edip kinoa müsliyi bir sonraki yazıya bırakmaya karar vermiştim. Ve hemen arayı uzatmadan Kinoa Müsli tarifi sizlerle.

Aslında çok sıcak havalara uygun bir kahvaltı seçimi olmayabilir; içindeki tarçın ve kuru meyvelerle biraz “sıcak” bir öğün oluyor, ama bol egzersizli, sporlu, hareketli, enerji gerektiren günler için üzerine benim yaptığım gibi yaz meyveleriyle ferahlatıcı hale getirilerek harika bir kahvaltılık haline geliyor bence. Hele bir de hafif tatlımsı bir şeyler çekiyorsa canınız, içindeki tarçınla ve kuru meyvelerle damağınızı tatlandıracak harika bir lezzet. Ayrıca içindekilerle oynayarak daha hafif bir şekilde de hazırlayabilirsiniz. Kuru meyveyi azaltıp, sadece taze meyveyle de pek güzel bir kahvaltılık olacaktır.

Doğrusu ben kinoa’yı karabuğday müsliye ve granolaya tercih ediyorum galiba 🙂

Ayrıca kinoa’yı hazırlayıp bir kaç gün buzdolabında tutabiliyorsunuz, ister kısır salata haline getirin bir öğlen öğünü olsun, isterseniz müsli yapın sabah kahvaltınız ya da güzel yeşil bir salata üzerine koyarak, hoş bir sosla, akşam yemeğiniz olsun ! Yakında pizza hamuru olarak da deneyeceğim kinoayı.

Bu müsli için ya da diğer her şeyde (pizza hariç) kullanmak için kinoa şöyle hazırlanıyor: 1 ölçü kinoayı çok iyi yıkıyorsunuz. Üzerinde onu koruyan bir tabaka var, ve tadını acılaştırıyor, iyice yıkayarak bu tabakayı alıyorsunuz. 2 ölçü suyla tencereye koyup, su kaynayınca altını kısıp, 15 dakika kadar pişirin ve sonra ocağı tamamen kapatıp pilav gibi demlendirin. Hiç yağ, tuz koymanıza gerek yok.

Bu kahvaltıdaki kinoa ve ay çekirdeği ve yemişlerle ile sanırım günlük protein ihtiyacınız tamamını, ya da yaş ve egzersiz durumunuza göre buna yakınını, biraz sağlıklı karbonhidrat, badem, ceviz ve ay çekirdeğinden sağlıklı yağlar, bol vitamin; sadece ay çekirdeğinden B1, B2, B3, B6, B9 (folat), oldukça yüksek E vitamini (çok ciddi antioksidan), demir, magnezyum, manganez, çinko, bakır, selenyum, ve lif alırsınız. Yani hücrelerinizin yenilenmesi, işe yaramayanları vücuttan atabilmesi, işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi, kanın oksijeni tüm vücuda taşıması, enerji üretimi, kalp sağlığını koruması ve daha fazlası için ve vücudunuzun kendini iyileştirebilmesi için gerekli malzemeyi ona vermiş olursunuz. Yani her gün değil (!) ama ihtiyaç olan günlerde gidilecek bir adres gibi bu kinoa müsli. Ayrıca içindekilerle dilediğinizce oynayıp, mesela kuru meyve yerine daha bol taze meyveyle hafifleştirebilirsiniz; şeftali, böğürtlen, yaban mersini, karadut hepsi yakışacaktır. Hatta yiyorsanız biraz yoğurt eklenebilir belki. Varsa doğal ev mayalı bir yoğurt da yakışır. Denemedim ama tahminim bu yönde. Hmm, bir de öğütülmüş keten tohumu ya da chia tohumu eklenirse Omega 3’den de zengin hale gelir bu müsli !!

İşte Kinoa Müsli:

  • Dilediğiniz bir miktar kinoa, mesela 4 yemek kaşığı
  • Ben içine neler koydum; tarçın, susam, kuru dut, geceden ıslatılmış badem ve ceviz ve çiğ ay çekirdeği içi.
  • Üzerine de köydeki ağaçtan toplanmış harika bir kaç karadut – ferahlatıcı !

Başka neler yakışabilir: 

File badem, çiğ kabak çekirdeği, öğütülmüş keten tohumu, chia tohumu, şeftali, yaban mersini, böğürtlen, belki doğal yoğurt, hurma….

Güzel bir salı olsun…

Seray

*** *** Wellness Koçluğu hakkında bilgi için buraya, Workshop’lar için buraya tıklayın.*** ***

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.