Chia Pudding

chiaUzunca bir zaman önce denemeye başladığım bir tarif bu. İlk yaptığımda, birçok yerde tarif öyle olduğu için, hindistan cevizi sütüyle yapmıştım. Fazla ağır gelmişti. Sonra, biraz hindistan cevizi sütü biraz badem sütü denedim, o da olmadı. Bir diğerinde, aldığım chia tohumu paketinin üzerinde günde bir yemek kaşığını aşmayın yazdığı için o kadar koydum, jelleşmeye yetmedi. Başkasında tatsız oldu. Yani şu basit puding için bayağı deneme yaptım 🙂 Sonunda oldu ama !


Bize yabancı bir tohum chia aslında. Yeni yeni geliyor Türkiye’ye. O yüzden biraz anlatayım chia’yı. Chia, Güney Amerika’da yetişen bir tohum, özellikle Meksika ve Guatemala’da yetişiyor ama Peru’da da var. Nane ailesinden. İlk olarak Aztekler ve Mayalar’ın yetiştirmeye ve kullanmaya başladığı çok eski, antik bir tohum, nerdeyse bundan 5000 yıl öncesine gidiyor geçmişi. O bir “süperyiyecek”. Benim varlığından haberdar olmam, herhalde yaklaşık 1.5 yıl kadar önce, Jon Gabriel’in kitabını okurken oldu. Güçlü Omega 3 kaynakları arasında vardı chia, keten tohumunun yanında. Henüz Türkiye’de yoktu. Keten Tohumundan farkı, ve daha rahat kullanmasının ve de tercih edilmesinin nedeni keten tohumundaki Omega 3’ü almak için taze öğütüp kullanmanız gerekmesi ve chia için böyle bir gereklilik olmaması. Chia’nın yüzde 60’ı yağ ve bunun yüzde 40’ı Omega 3 (ALA). Bu yağı vücudumuz yapamadığı için dışarıdan almamız gerekiyor ve chia bunu hayvansal olmayan bir yolla bize sağlayabiliyor. Bu da Omega 3 almak için seçim opsiyonlarımızı arttırıyor. Yine de tam Omega 3 alabilmek için farklı kaynakları da kullanmak gerekiyormuş (Omega 3’ün 3 çeşidi var chia’dan ikisini alıyoruz, DHA için hayvansal bir kaynak da eklemek gerekli. Krill yağı buna en iyi alternatif olacaktır. Krill yağı için tıklayın. Reklam için değil, bilgilerin güzelce toparlandığı bir site olarak ben yararlandığım için paylaşıyorum linki.). Omega 3 dışında lif ve protein bakımından çok zengin olması (ki temel 9 amino asidi de barındırıyor) ve tabi ki vitamin, mineral ve antioksidan olarak da güçlü olması onu daha da istenir hale getiriyor.

Günlük 1 yemek kaşığı chia ile 3 gr. Omega 3 ve 6 gr. lif almış oluyorsunuz. Kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum da yanında geliyor 🙂

Çok yüksek su çekme özelliği var. Su eklendiğinde jelleşiyor. Özellikle çiğ tariflerde bu özelliğini kullanıyorum ben. Chia tükettikten sonra üzerine bol su içildiğinde midenizde de suyu çekip şişeceğinden tok tutma özelliği de var. Ve de bir uyarı, günlük 2 yemek kaşığını aşmamalı. Chia puding yaparken de bu su çekme özelliği işe yarıyor aslında. (Kuru olarak kullanılması, daha doğrusu yutulması çok zor ve jelleşme özelliğinden dolayı da üzerine su içildiğinde şişeceğinden yutarken tehlikeli olabilir.)

Bunları söyledikten sonra eklemek istediğim birşey var, tamamen içimden gelen bir şey bu; chia’nın Güney Amerika dışında bir yerde, Kuzey Amerika’da, üretimine daha çok yeni başlanabildi, yani sadece dünyanın belli bir bölgesinde yetişebilen, oraya özgü bir besin. Bu nedenle de, bana göre, o bölgenin insanlarına daha uygun olmalı. Sürdürülebilirlik açısından baktığımda da, tüm dünyanın talebini karşılaması mümkün değil. Bunun çok da sağlıklı olmayan sonuçları olabilir gibi geliyor. Bizde buna karşılık gelen keten tohumu var, Kars’ta üretimi yoğun olarak yapılıyor, Türkiye’de daha çok onu tercih etmek bana daha doğru geliyor. Chia da arada değişiklik olsun, besin yelpazesine can çekince katılacak bir tat olsun diye düşünüyorum.

Yine de chia ile neler yapılıyor bakın 🙂

Puding yaparsınız.

Reçel yaparken jelleşme özelliği ile kullanılır ve pektine gerek bırakmaz – tarif için tıklayın.

Ekmeklerin, tuzlu krakerlerin içine ve üzerine konabilir.

Ayrıca şu kakaolu kurabiyeler de benim favorilerim arasında!

Smoothie’lere koyulur.

Hatta son okuduğum makalede peeling olarak da kullanıldığını okudum. Hindistan cevizi yağı ve biraz limonla karıştırıp yüze sürüp ovala, biraz bekledikten sonra ıslak havluyla temizle!

 

IMG_5636Sıra geldi puding tarifine:

Malzemeler ve yapılışı:

  • Yemeden önceki akşam ya da yemeden 1-2 saat önce, bir puding kasesinde;
  • Tercih ettiğiniz bir süt (badem, hindistan cevizi, yulaf, inek, keçi…) ile chia tohumunu 1’e 3 oranında karıştırın. Yani 1 bardak süt ile 1/3 bardak kadar chia tohumu.
  • İçine vanilya (esansı, taneleri, …) 1/2 çay kaşığı kadar
  • Tatlandırmak istiyorsanız; tercih ettiğiniz doğal bir tatlandırıcıdan bir yemek kaşığı ekleyin. Daha tatlı iterseniz daha çok (bal, agave, hindistan cevizi şekeri, akçaağaç şurubu, stevia, hurma şurubu, keçi boyunuzu şurubu, … ya da birkaç parçaya ayrılmış ve çekirdeği çıkarılmış birkaç hurma da deneyebilirsiniz).
  • Bu karışım gece boyunca veya 1-2 saat buzdolabında bekleyecek. Tohumlar gece boyunca şişecek ve jelleşerek puding kıvamına getirecek sütü.
  • Yiyeceğiniz zaman dolaptan çıkarıp, üzerine dilediğiniz taze meyvelerden ekleyerek yiyebilirsiniz.

Siz ne zaman deneyeceksiniz? Ya da denediniz ve farklı bir öneriniz mi var? Bizimle paylaşın.

Sevgi ve afiyetle,

Seray

*** *** Wellness Koçluğu hakkında bilgi için buraya, Workshop’lar için buraya tıklayın.*** ***

 

2 thoughts on “Chia Pudding

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.