Karabuğdaylı sabah kahvaltısı

IMG_6161Uzunca bir zaman oldu yazı yazamadım. Yaza girdik yazı gitti ! Instagram ve Facebook’ta paylaştığım şeyler oldu bu arada :-). Yazlarım Istanbul dışında geçiyor çoğunlukla. Hareket çoktu gerçekten, yeni yazlığa taşınma, yerleşme, sonra kamp, Orhangazi’deki bahçelerinde kısa bir anne-baba ziyareti ve iki günlük Foça durağı sonrası yeniden eve dönüş. Bu saydıklarım hakkında da anlatılacak çok şey var aslında. Özellikle Foça durağımızda hem mükemmel ev sahipliği ile hem de bir mutfaksever, anadolu tatları koruyucusu ve harika lezzetlerin yaratıcısı, yemeği sevgisiyle yetiştiren, toplayan ve yapan ve de yine sevgiyle paylaşan Selma hanım’la buluşmamız mutluluk vericiydi. Sürdürülebilir ve sağlıklı ve paylaşımcı ve herkesin, sistemdeki tüm ayakların, kazandığı bir sistem kurmanın mümkün olduğunu konuşurken bunun gerçekleşmeye başladığını ve bunun için çalışan, birşeyler yapan insanların olduğunu ve onların da buluşmaya başladığını görmek de ayrıca içimi çoşkuyla doldurdu. Acele yok. Değişim başladı ve gönlüyle iş yapan, sevgisini ve kendine ait yetisini paylaşan ve böylece olanı çoğaltan insanlar biraraya geldikçe çok güzel şeyler olacak.

Ben de kendi yolculuğumda, insanlığa sunabileceğim faydamın ne olduğu konusunda giderek daha da netleşiyorum. Kendi beslenme şeklimi bana doğru geldiği şekilde değiştirmem, bunun pozitif etkilerini yaşamam ve bu blogun canlanması ve sizinle tariflerimi paylaşmaya başlamamla devam eden süreç belli aşamalardan geçti ve geçmeye devam ediyor. Netleştikçe daha da fazla şey paylaşacağım ama öncelikle söyleyebileceğim şey “Hoşgeldiniz” yazımda bahsettiğim gibi kişilerin bedenleriyle ilişki kurmalarına yardım ediyor ve sonrasında da onu ihtiyacı olduğu şekilde beslemeleri için rehberlik ediyorum. Bedenle ilişki, yiyecekle ilişki….. ilişki koçluğu eğitimimi boşuna almamışım J Bu ilişkilerin yapısını keşfetmek ve kökünden değiştirmekle birlikte davranış da sağlık yönünde değişiyor doğal olarak. Bir de kendi deneyimimden yola çıkarak, sosyal baskı karşısında net olmak, sağlam durmak konusunda paylaşabileceklerim var. Size yemek sunan insanları reddetmenin sonuçlarını hepimiz yaşamışızdır J Bu hiç de kolay değil, değil mi? Ve işin bu kısmı, sağlığımızın sorumluluğunu elimize aldığımızda kendimizden beklenenler arasında, yani yapılması gerekenler ya da nasıl bir duruşta olacağımız konusunda, ilk sıralarda yer alıyor. İnanın karar verdiğinizde hiç de zor değil. Siz yeter ki bu değişimi isteyin ! Yardım hazır !

Sizinle paylaştığım tarifler bu yaklaşımın bir uzantısı işte. Ve inanın talep giderek artıyor. Eskiden burun bükülen yemeklerim (ya da denemelerim mi demeliyim) şimdi ciddi bir şekilde ilgi çekiyor yakın çevremde de.

Bu girişten sonra bir tarif bekleniyor biliyorum ama biraz daha bekleyin n’olur.

Bu hareketli dönemde, aylardır yazın denenmek üzere biriktirdiğim yemek ve içecek tarifleri, aklımdaki yeni denemeler ve bazı tariflerin size yazabileceğim hale gelene kadar netleşmesi için tekrarlamalar biraz aksadı. Yeni bir yerde, alıveriş ve malzeme toplamayı da rayına oturtmak zaman alıyor; bir süre sürekli Istanbul’daki evden malzeme getirttim mesela. Şimdi hemen hemen herşey var artık elimin altında. Ev de oturdu, artık tarif paylaşmaya yeniden başlayabileceğim gibi görünüyor. İlk olarak da sanki yaz için birkaç serinletici içecek ve fermente salatalık tarifi gelecek sanırım. Şu fermentasyonu bir de tam ölçüleriyle ve salatalığı biraz daha kalın doğrayarak yapayım öyle yazağım.

Geçmiş bir aydan resimlerle hoşçakalın diyorum şimdilik !!!

Seray

*** *** Sağlık Koçluğu için buraya, Workshop’lar için buraya tıklayın.*** ***

 

IMG_6161
karabuğday müsli… muz, kaju, çiğ kabak çekirdeği ve tarçın eklemesiyle. Karabuğday biraz daha tatlı bir şeyler istiyor ve fakat!
IMG_6173
Bu kabak ve pancar cipsi denemesi cips çıtırlığında olmasa da çok lezzetli oldu. Basitçe sebzeleri ince ince doğrayın, biberiye vb. baharatlarla ve zeytinyağıyla karıştırıp fırınlayın !
IMG_6186
probiyotik etki için fermente salatalık. Dün Menemen pazarında acur aldım, bu kez onu deneyeceğim, tam tarif tutarsa ilk iş onu yazacağım!
IMG_6206
dışarda yemek yerken de kendinize uygun şeyler bulmanız mümkün. Teşekkürler @tezgah göktürk !
IMG_6252
Bu ağacın altındaki hamakta bir durmuştum kampta iken !
IMG_6262
ağırlık çalışan çocuklar !
IMG_6321
Foça’da günbatımının bu kadar güzel olduğunu bilmiyordum. İyi ki şahit oldum !
IMG_6334
Yükseklerden toplanan delice zeytinleri, el yapımı kuru domates ve nar ekşisi ve zeytinyağı ile… Teşekkürler @bulbulyuvası @foca
IMG_6335
Selma hanım’ın yenebilir çiçeklerle sunumuna ve tadına renk ve lezzet kattığı otlar … @bulbulyuvası @foca
IMG_6336
çiçekli dolmalar da aynı masadan 🙂
IMG_6338
Bu da bekleyemeden yemeye başladığımızın resmidir !
IMG_6362
İşte bunlar da Bulgaristan gelen antik tohumlarla Foça’da Selma hanım’ın yetiştirdiği pembe domatesler ! @slowfoodfoca
IMG_6366
bana günaydın demeye gelen kedicik !

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.