Baharatlı Tuz Karışımları

Hava güneşli ve daha ılık sonunda 🙂 Güneş ister istemez bir enerji veriyor insana. Ve ilkbahar, dışarısı, oksijen, arkadaşlık, sohbetler, açık havada oturmak, kitap okumak, yürümek, deniz kenarında denizi, martıları, İstanbul’u izlemek, içerdeysen bile sırtına vuran güneşle ısınarak çalışmak, iş yapmak, müzik dinlemek, belki çocuklarla oyun oynamak, yemek yapmak, yeni tarifler denemek 🙂 hepsi güneş gibi ruhumuzu besliyor.

Probiyotikler, omega 3’ler ve esas bol sebze meyve beslenmeye eklendi. Yenmiyorsa sebzeler veya etler doğru şekilde ve herkesin kendine uygun miktarlarda beslenmeye girdi. Bunlarla birlikte ruhumuz için eklemeler yapmadan tam beslenmiş olabilir miyiz? Beden, insan olan bizim parçalarımızdan biri ve evet çok önemli ve ona çok iyi bakmalıyız. Ve de ruhumuzu beslemeden, düşüncelerimizi güzelleştirmeden ona ne kadar iyi bakarsak bakalım tam iyileşmeye giden yolumuzda zorlanırız. İyisi mi, iş gibi iyi yemek yemek, hareket etmiş olmak için spor yapmak, bize verilen “iyi yaşam” önerilerini harfi harfine uygulamaktansa “BANA NE İYİ GELİR?”, şu anda “NE YAPSAM KENDİMİ CANLI HİSSEDERİM?” sorularına verilen cevaplarla günler planlansa. Ya da haftada kaç gün, hangi egzersizi yoğun olan rutinime ekleyebilirim beni zorlamayacak şekilde? ve böylece devamlılığını sağlayabilirim; ve ayrıca yapmaktan hem keyif aldığım, hem de bana iyi gelen egzersiz türü ne benim için? Yani, koşmak mı, yürümek mi, fitness mı? Yoksa hem sporu hem açık havada olmayı birleştirmek mi benim için iyi? Ya da belki Tai Chi, Çi  Gong gibi hem hareketli hem de meditatif çalışmalar mı benim için uygun olan? Yoga mı? Hangi türü? Size uymayan bir tür veya rutininize çok da uymayan şartlarda bir şeyler yapmaya çalıştığınızdan dolayı başlayıp devam edemediğiniz bir şey ise egzersiz yapmak, en kolayını ve en keyif aldığınızı seçebilirsiniz belki de devamlı olabilmesi için. Egzersizin doğrusu hem bedene hem ruha iyi gelir !!! Belki de şu anda sizin için neyin iyi olduğunu bilmiyorsunuz. Belki de egzersizle ilgili genel bilgiler sizin için doğru değil. Belki o kadar yoğun egzersiz yapmanız da gerekmiyor, arada farklı şeyler yapmak size daha iyi gelecek 🙂 Belki de bu egzersiz konusunda bir araştırma yaparak bu pazar gününü sonlandırmak haftaya güzel bir başlangıç için de iyi olabilir.

Ben mesela bugün egzersizi geçerek bana iyi gelen başka bir şey yaptım ve yeni yemek kitabından üç farklı çeşit tuz yaptım kızımın da katkılarıyla!

tuzlarİşte, Gomasio, Indian Spice ve Aromatico tuzlarımız !!

Tarifleri şöyle:

 

  • Gomasio için: 1 çorba kaşığı susam tohumunu orta ateşte 3-4 dakida kavurun. Biraz soğuduktan sonra içine yarım tatlı kaşığı iri deniz tuzu ekleyerek değirmenden geçirin. Susamlar hafif irice kalsın.
  • Indian Spice: 1 Çorba kaşığı susam tohumu ile 1/3 çorba kaşığı kişniş tohumu ile 1/3 çorba kaşığı kimyon tohumunu orta ateşte 3-4 dakika kavurun. Soğusun. İçine 1 çay kaşığı acı  pul biber, ve 1/2 tatlı kaşığı iri deniz tuzu ekleyip değirmenden geçirin.
  • Aromatico: 1 çorba kaşığı rezene tohumunu kavurun. soğusun. Değirmenden geçirin. İçine yarım tatlı kaşığı ince doğranmış taze biberiye ve biraz daha az miktarda ince doğranmış taze kekik ekleyin.

Bu tuzları, sebze yemeklerinizde, salatalarda, çorbalarda, haşlanmış brokoli üzerine mesela kullanabilirsiniz. Evinizde olan ya da daha önce kullandığınız ve boşalan tuz değirmenlerine doldurun. “Aromatico” akdeniz tadına uygundur ve taze domates üzerine koyduğunuzda üzerinde biraz zeytinyağı ile harika olabilir !

İyi pazarlar ….

Sevgiyle,

Seray

*** *** Wellness Koçluğu hakkında bilgi için buraya, Workshop’lar için buraya tıklayın.*** ***

 

One thought on “Baharatlı Tuz Karışımları

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.