Kakaolu Puding

Çok sevdiğim bir arkadaşımdan bugün öğrendiğim bir tarif bu. Zaten o anlatırken bile ne kadar lezzetli olabileceğini düşünerek heyecanlanmıştım. Yaptım ve yedim bile 🙂

Canınız tatlı çektiğinde, içinde B6, serotonin, potasyum, magnezyum, A,E,C, K vitaminleri ve en sağlıklı yağlardan (Avokado’dan geliyor) olan bir tatlı yemenin dayanılmaz hafifliği var bu tarifte. İçinde un, yağ, nişasta ve en önemlisi şeker yok.

Un yüzünden şişmiyorsunuz, şeker yememiş oluyorsunuz. Evet avokado ve muz kalorili meyveler, ve de KİLO VERMEK ALINAN KALORİ ve VERİLEN KALORİYLE İLGİLİ OLMADIĞI için, bırakın kalori hesabını bedeniniz için çok iyi bir şey yaptığınızı bilerek yiyiniz bunu. Bu seçimi yaptığınız için bedeniniz size gülümseyecek. Ona bilmediği, sevmediği şeyler vermediğiniz için size minnettar olacak ve o da sizi geri sevecek, size iyi bakacak, iyi olacak.


 

MALZEMELER:

  • Bir Avokado
  • 2 Olgun Muz
  • Kakao  veya Keçiboynuzu Tozu (1 yemek kaşığı kadar)

TARİFİ:

  • Bir olgun Avokado ve iki olgun Muz istenilen miktarda (yaklaşık 1 Çorba Kaşığı veya kakao severliğinize göre daha az ya da daha çok) kakao ile rondoda ya da blenderda iyice pürüzsüz olana kadar karıştırılır. Bu kadar ! Yerken üzerine isterseniz hindistan cevizi ya da birkaç parça muz koyabilirsiniz.

Şimdi bir de bunu muzsuz denedim ve muzlusundan daha da lezzetli geldi bana:

2 avokado, 1 tatlı kaşığı vanilya (tozu ya da bir kapak özütü), isteğe bağlı biraz tarçın, isteğe göre bol kakao ya da keçiboynuzu tozu-belki bir bardağa yakın, inceltmek isterseniz biraz su. Robot ya da blenderda iyice karıştırıp, soğukça servis edin. !


Her zamanki gibi varyasyonlara açık bir tarif, üzerine taze meyve, hindistan cevizi rendesi ya da biraz daha tatlı olsun isterseniz içine kullandığınız bir sağlıklı tatlandırıcı ya da belki denemedim ama bir iki hurma koyabilirsiniz.

Evde yapılmış bile olsa şekerli veya hazır paketlerle yapılmış pudingler hızlıca bir kase yenir ve yetmez çoğu zaman, bir tane daha yesem mi diye aklı kalır kişinin, daha çok yemek ister. Bu katkısız, doğadan gelen malzemelerle yapılan pudingin ise küçük bir kasesi ise yavaş yavaş yeniyor, bazen bitirilemiyor ve sonunda mideniz, bedeniniz, ruhunuz doymuş olduğu için bir tatminle bırakıyorsunuz biten kaseyi elinizden. Yenen lezzetli ve her anlamda doyurucu pudingin tadı da bir süre daha kalıyor damakta, doymaya devam ediyorsunuz.

Ve bu arada o kadar heyecanlandım ki resmini çekmeyi unutmuşum 🙂

Bir dahaki sefere resim ekleyeceğim…

Sevgi ve Afiyetle…

Seray

*** *** Wellness Koçluğu hakkında bilgi için buraya, Workshop’lar için buraya tıklayın.*** ***

 

One thought on “Kakaolu Puding

  1. Bu pudingin değişik versiyonları var internette. Ben de son denememde, okuduklarımdan esinlenerek içine biraz hindistan cevizi yağı, hindistan cevizi parçacıkları ve badem sütü ekledim. Siz bu pudingi yaptınız mı? Sizin yeni tarif öneriniz nasıl? Yoksa bu haliyle mi sevdiniz en çok?

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.